Almanya’da Şirket İsmi Kontrolü

ŞİRKET KURULUŞUNDA ŞİRKET ADI KONTROLÜ

Almanya’daki şirket kuruluşlarında şirketin adının önceden kontrol edilmesi çok önemlidir. Şirketin kurulduğu bölgede benzer isimle başka şirketlerin var olması hem şirketin başka şirketlerle karıştırılmasına hem de ileride hukuki uyuşmazlık çıkmasına neden olabilir.

Şirket adı aynı zamanda da marka olabilir. Marka olduğu durumlarda Almanya’da ayrıca marka tescili yapılmalıdır. Ancak şirket adının kuruluştan sonra ayrıca bir kurumda tescil edilmesine gerek yoktur. Şirketin kuruluş aşamasında şirket isminin kontrol edilmesi yeterlidir. Hem haksız rekabet açısından hem de şirketinizin Alman piyasasına güçlü bir şekilde girmesinde şirket adı oldukça önemlidir.

Şirket kuruluşuna paralel olarak şirket adını marka olarak tescil ettirmek de mümkündür. Avrupa Birliği ve Almanya’da Marka tescilleri hakkında detaylı bilgi için “Almanya ve Avrupa Birliği’nde Marka Tescili” isimli blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu nedenle şirket adına karar verildiğinde IHK başta olmak üzere bazı veri tabanlarından şirket adının kontrol edilmesi gerekir.

Şirket kuruluşunda şirket adı kontrolü için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

ALMANYA’DA SAĞLIK TURİZMİ ŞİRKETİ KURMAK

Sağlık turizmi hem Türk yatırımcıların hem de Almanya’nın oldukça ilgi duyduğu bir faaliyet alanıdır. Bu alanda Türkiye’de hizmet veren şirketler Almanya’da şube kurabileceği gibi sıfırdan bir Alman Limited Şirketi (GmbH) kurarak da faaliyetlerini Almanya’da gerçekleştirebilir.

Sağlık turizmi özellikli bir iş alanıdır. Bu nedenle şirketin kurulduğu şehir/eyaletin ticaret odasından ön onay gerekip gerekmediğine ilişkin bilgi alınması gerekir. Şirketin, doktorluk yetkinliği gerektiren işler yapmadığı durumda ek bir ruhsata gerek olmaz. Ancak Almanya’da sağlık hizmeti verilecekse, bu hizmeti sağlayacak olan doktorun denklik alması gerekmektedir.

Sağlık turizmi gerçekleştirecek olan şirketlerin şirket ana sözleşmelerinin buna uygun ve bağlantılı iş kollarını içermesi gerekir. Bu kapsamda saç ekimi, lazer epilasyon ve cilt bakımı, plastik cerrahi, güzellik salonu işlerimi vb alanlar sağlık uzmanlarının Almanya’da talep gösterdiği alanlardır.

Almanya’da sağlık turizmi ve bu alanda şirket kuruluşu hakkında detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

ŞİRKET KURULUŞUNDA BANKA HESAP AÇILIŞI

Şirket kuruluşunda banka hesap açılışı en önemli kısımlardan biridir. Banka hesabınızın kuruluş aşamasında açılması ve sermayenin hemen şirket banka hesabına yatırılması gerekmektedir. Şirket hesabı açılırken her banka ayrı bir prosedür işletmektedir. Bu nedenle banka hesap açılışlarında bankadan talep edilen bilgi ve belgeler değişebilir.

Öncelikle bankanın talep ettiği şirket evrakları ve ortaklarla müdürlerin bilgileri gönderilir. Ardından bankanın inceleme süreci başlar. Uyumluluk ofisinden de görüş alan banka, nihai olarak hesabın açılıp açılmayacağına ilişkin dönüş yaparlar. Banka hesap açılışının gerçekleştiği ihtimalde banka kendi evraklarını hazırlar ve şirket müdürü, ortaklarından imza alır. Birçok banka kural olarak şirket ortağı ve müdürünü kendi şubesinde ağırlayarak tanışmak ister.

Banka hesap açılışını takip eden birkaç gün içinde hızlıca sermayenin yatırılması gerekmektedir. Almanya’da Kara Para Aklamayı Önleme mevzuatı gereği sermayenin şirket ortağının şahsi banka hesabından direkt olarak gönderilmesi gerekir. Kısa bir süre bloke olan bu miktar, bankanın Noter ile bildirimleşmesinin akabinde kullanılabilir hale gelir.

Birçok şirket kuruluşunda karşılaştığımız banka hesap açılışı sorununu şirketin ortaklık yapısı ve kuruluş yerine göre kolayca çözümlüyoruz.

ŞİRKET KURULUŞU AKABİNDE YAPILMASI GEREKENLER

Şirket kuruluşu tamamlandıktan sonra şirketin Almanya’da aktif olabilmesi için bazı zorunluluklar vardır. Bunlardan ilki Şeffaflık Sicil Kaydını (Transparenzregister) yaptırmaktadır. Bu kayıt zorunlu bir kayıttır.

İkinci olarak iş konunuza göre alınması gereken ruhsat veya yapılması gereken bir bildirim var ise bunun ivedilikle yapılmasıdır. Örneğin sağlık hizmeti veren bir kliniğin Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat alması, gıda sektöründe hizmet veren bir şirketin Belediye’den ve Sağlık Bakanlığı’ndan bazı ruhsatları alması vb.

Üçüncü olarak mutlaka aylık muhasebenizi tutan bir mali müşavir ile çalışmalısınız. Muhasebe ve vergi işlemleri Almanya’da mali müşavirler tarafından gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamdaki çalışmaların kuruluş ve sonrasında ivedilikle yapılması gerekir. Aksi halde büyük miktarda cezalarla karşılaşılabilir.

Dördüncü olarak kullanacağınız markanın tecilini gerçekleştirebilirsiniz. Bu tescil, Almanya veya AB’de markanızı korumanız ve rakiplerinizden bir adım önde olmanızı sağlar.

Son olarak iş konunuza bağlı bazı hukuki altyapı desteklerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Örneğin websitedeki çerez politikaları ve GDPR uyumluluğu, kira başta olmak üzere franchise, satış sözleşmeleri gibi konularda hukuki destek alarak ilerlemek isteyebilirsiniz.

Sadece şirket kuruluşunda değil kuruluş sonrası işlemlerde de size destek sağlıyoruz. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Sorularınız İçin Tıklayın
×
Yardım

Tüm soru, görüş öneri ve şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz.