UG’den GMBH’ya Dönüşüm

Almanya’da UG’nin (Mini Limited Şirket) Alman Limited Şirkete (GmbH) Dönüştürülmesi

Türkiye’den farklı olarak Almanya’da sermayesi minimum 1 Euro olan UG türü mini limited şirketler şirketler kurulabilmektedir.

Türk Hukukunda ise bu mümkün değildir. Bu şirketler de Noterde akdedilecek bir ana sözleşme ile kurulurlar. Şirketi de, Alman Limited Şirketlerde olduğu gibi “Müdür” temsil eder. UG türü bu şirketin, her sene gelirinin en az %25’ini yedek akçe olarak ayırma zorunluluğu vardır. Bu ayrılan gelir limited şirket minimum sermayesi olan 25.000-Euro’ya ulaştığında şirket Alman Limited Şirkete (GmbH) dönüştürülür.

Sermaye azlığı sebebiyle kurulan UG’ler aslında Almanya piyasasında çok profesyonel gözükmemektedir. Öte yandan gerçekten de çok düşük sermaye ile kurulan UG’lere doğuştan iflas etmiş veya doğmamış  şirket gözü ile bakılmaktadır. Bu nedenle Almanya’da birçok Noter UG türü şirket kurmaktan kaçınmakta ve bankalar da hesap açma sürecinde zorluk çıkarmaktadır.

Neden UG?

UG türü şirketlerin GmbH türüne kıyasla en büyük avantajı kuruluş sermayesidir. Belirttiğimiz üzere UG kuruluşunda ödenmesi gereken sermaye 1 Euro’dur. Her ne kadar GmbH için yatırılan para hemen çekilebilse de GmbH kuruluşunda minimum sermayenin yarısı olan 12.500-Euro’yu bankaya yatırmanız gerekmektedir. Bu ölçüde yatırım yapmak istemeyen kişi ve firmalar için veya genç girişimciler için UG bu anlamda avantaj sağlamaktadır.

UG’den GmbH’a Dönme

UG’nin ortakları, şirketi Alman limited şirkete dönüştürmek için bu kanuni sermayenin birikmesini beklemek zorunda değildir. Kendileri de eksik kalan sermayeyi taahhüt edip ve tamamını şirketin banka hesabına yatırıp, Noterde akdedecekleri tür değişikliği ve sermaye artırımı sözleşmesi ile de Alman limited şirkete dönüşü sağlayabilirler. Bu sözleşmenin ticaret siciline tescili ile şirket hayatına GmbH yani limited şirket olarak devam eder.

Bu dönüşüm aşamasında size hizmet vermekteyiz. Lütfen bizimle iletişime geçin.

Sorularınız İçin Tıklayın
×
Yardım

Tüm soru, görüş öneri ve şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz.